NZDM Radost
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež je sociální službou, jejímiž klienty jsou děti od 6 do 26 let věku. NZDM tvoří cestu k pozitivnímu životu dětí, mládeže a mladých dospělých, kteří stojí na počátku své samostatné životní cesty. NZDM Radost podporuje děti a mládež, kteří cítí problémy doma, či ve škole. Klademe velký důraz na prevenci a pozitivně ovlivňujeme jejich hodnoty a orientaci ve společnosti. Snažíme se o identifikaci problémů, které je trápí a pomocí zkušených sociálních pracovníků jim nabízíme pomocnou ruku. Vhodná náplň NZDM je podnětem pro jejich volný čas a orientaci v životě.
OTVÍRACÍ DOBA NZDM RADOST - LETNÍ OBDOBÍ
Pondělí 12.00 - 18.00
Úterý 12.00 - 18.00
Středa 12.00 - 18.00
Čtvrtek 12.00 - 18.00
Pátek 12.00 - 18.00
Sobota, neděle a svátky: Zavřeno
co se děje v nízkopraháči
Přínos NZDM Radost
- podporujeme zdravé a bezpečné způsoby trávení volného času.
- usilujeme o zvyšování soběstačnosti a začleňování do společnosti.
- rozvíjíme vědomí práv a povinností.
- pomáháme řešit obtížné životní situace.
- snažíme se předcházet vzniku a rozvoji rizikového chování.
- zaměřujeme se na prevenci kriminality,
- zaměřujeme se na prevenci sociálního selhávání ve společnosti,
- naplňujeme čas, jinak neorganizované mládeže a dětí,
- motivujeme ke vzdělávání,
- zahájení motivačního procesu a prvních kroků k zařazení mládeže na trh práce,
- zajištění poradenství v oblasti práva a sociálních věcí.
Služby poskytujeme bezplatně a anonymně.
NZDM provozujeme ambulantní i terénní formou.
co se děje v nízkopraháči?
Prevence rizikového chování:
V NZDM Radost klademe velký důraz na prevenci rizikového chování, proto každou středu pořádáme akci zvanou "Sváča s Říďou", ve kterém se klienty hravou formou seznamují se standarty slušného chování ve společnosti, povídáme si o jejich pocitech, učíme je zvládat své emoce a tolerantností. Pravidelně pořádáme diskuze na téma "Sebeláska", při kterém jsme probírali společně co to je láska a jak mít rád sám sebe a také lidi okolo nás.
Podpora sociální integrace:
V našem nízkoprahu se každý den setkáváme s podporou sociální integrace u děti. Každý den pořádáme "debatní kroužek", při kterém s dětmi vedeme dialog na různá témata, které zrovna řeší nebo je zajímají, řešíme aktuální témata. Tyto aktivity napomáhají dětem se socializovat do společnosti svých vrstevníků a učí se projevit svůj názor.
Poskytování bezpečného prostoru:
V NZDM Radost a v jakémkoliv nízkoprahu platí poskytování bezpečného prostoru. Tento cíl je pro všechny děti a mladé lidi bez ohledu na národnost, barvu pleti, náboženskou víru, sexuální orientace či nějakou disfunkci ať fyzickou či psychickou. Nízkoprah je tu pro všechny. Za účelem podpory těchto témat vedeme besedy na téma "Diverzita" Přednášky a workshopy o rozmanitosti a různorodosti lidí z cílem vzbudit u dětí zájem o odlišnosti a zapojit je do dění kolem těchto témat.
Podpora duševního zdraví:
V NZDM Radost podporujeme duševní zdraví u dětí a proto každé pondělí a pátek máme individuální nebo skupinové sezení zvané "Čaj", což znamená, že si v konzultační místnosti povídáme a podporujeme jejich psychické zdraví, svěřují se nám s jejími problémy či bolístky, které momentálně prožívají. A pokud to je něco závažnějšího tak poprosíme naši terapeutku Mgr. Věru Malesákovou, která poskytuje a pomáhá odborně dětem formou terapií.
Podpora vzdělávání a osobního rozvoje:
V našem NZDM také podporujeme vzdělávání s osobní rozvoj u dětí. Dalším principem nízkoprahových zařízení je také vychovávat, vzdělávat a rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti. Proto jsme v našem NZDM Radost pořádali workshopy na téma Záchranáři a první pomoc, Zooterapie, Propojení světů s kamarádama z Lormu, Canisterapie s Logim, "Jak mluvit o svých emocích" atd.
Organizování volnočasových aktivit:
V našem NZDM Radost klademe také důraz na volnočasové aktivity, které by podpořily a motivovaly smysluplně děti a mládež, která k nám do NZDM dochází. Učíme je novým dovednostem, schopnostem, rozvíjíme jejich osobnost, jemnou i hrubou motoriku. Například sociohrami, společenskými hry. a podobně. Také se jim snažíme ukázat, aby pocítily či poznaly jaké je to být na jeden den nevidomý, neslyšící...., jak jim správně nabídnout pomoc a hlavně se vcítit do toho jednoho člověka, což je také důležité.
Bezpečné prostředí:
Naše práce je poskytnout dětem bezpečné a přátelské prostředí, ve kterém by měli cítit v pohodě a vítání. Proto běžně hrajeme takovou terapeutickou hru zvanou "Horká židle", která spočívá v tom, že se vzájemně ptáme na otázky, které nás na druhém zajímají, ale pokud ten druhý na danou otázku nechce odpovědět tak řekne větu: Horká židle. Tato aktivita je skvělá na seznámení, vytvoření důvěry mezi sebou, přátelství a taky pocit toho, že nejsme jediný kdo si právě prochází špatným obdobím....
Podpora dovednosti základního hospodaření:
V našem NZDM se snažíme předat co nejvíce informací, které ve svém osobním životě budou využívat a staly se nezávislými na sociální službách. Proto u nás dvakrát proběhla akce zvaná "Finanční gramotnost", které děti má naučit hospodařit s penězi, umět vědět na co mám a na co ne, přitom používáme falešné peníze a každému dáme nějaký baget a seznam věcí, které má nakoupit a formou hry hrajeme na "obchod".
virtuální asistent
Virtuální kámoš a kámoška
Je to tady, spustili jsme pro tebe virtuálního kámoše a kámošku. No, nejdříve si to musíme vyzkoušet takže to ber jako BETA testování. Ale na tom nic nemění skutečnost, že tu je pro tebe virtuální kamarád, který si chce s tebou pokecat. Máš něco co tě trápí? No tak klikni na odkaz!
principy nízkoprahu
- Rovnost: Službu poskytujeme všem, kdo spadají do cílové skupiny bez ohledu na pohlaví, národnost, náboženské přesvědčení, barvu pleti, sociální status a jiné specifické charakteristiky.
- Bezpečí: Vytváříme bezpečné prostředí pro poskytování služeb, ctíme práva a zájmy klientů.
- Individualita: Respektujeme individuální osobnostní a charakteristické rysy a podle toho s klienty pracujeme.
- Nezávislost: Pomáháme klientům, aby nás nepotřebovali.
- Profesionalita: Profesionální, rovný a partnerský přístup pracovníka v průběhu poskytování služby. Poskytování služby pracovníkem, který má požadované vzdělání a je dostatečně proškolen.
- Anonymita: Klienti nejsou povinni pro čerpání základních služeb uvádět přesné osobní údaje.
- Dostupnost: NZDM Radost je dostupná pro každého klienta.
Cílová skupina NZDM
- Děti a mladí lidé ve věku od 6 do 26 let z Loun a okolí
- Děti a mládež, kteří potřebují pomoc s něčím, co nezvládají.
- Dětem, kterým se nedaří úplně vše, co chtějí, a potřebují trochu podpory.
- Děti, kteří jsou rizikovější pro nežádoucí věci: (někteří žijí ve složitějším prostředí, kde je více možností, že se setkají s věcmi jako nestabilní rodinné zázemí nebo zvýšená konzumace návykových látek).
- Děti, které jsou v obtížné životní situaci: (někteří mohou zažívat těžkosti, jako je šikana nebo násilné vztahy, což může ovlivnit jejich psychické zdraví).
- Děti, které mají konflikty se svým okolím a normami, některé se dostávají do sporů se svým okolím nebo nesplňují některé společenské normy, třeba kvůli porušování pravidel.
- Děti a mládež, které chtějí mít smysluplný volný čas a rozvíjet se, chtějí trávit volný čas tak, aby to pro ně mělo smysl a pomáhalo jim to v osobním růstu.
Co je nízkoprah?
Činnost NZDM Radost můžeme vnímat jako poskytování prevencí sociálních služeb. Naši sociální pracovníci aktivně podporují děti a mládež při překonání obtížných životních situacích s kterými se potýkají. Podporujeme širokou věkovou škálu klientů a snažíme se, aby podpora byla rozmanitá. Z hlavním naší zásadou je, že se na nás může obrátit kdokoliv a to s jakýmkoliv problémem.
Můžu přijít?
- Mám problém v rodině, nerozumím si s rodiči?
- Nebaví mě škola, nezvládám ji, nejde mi?
- Mám obavy a strach a nedokážu si s tím poradit?
- Vyzkoušel/a jsem drogy, alkohol a cítím se divně?
- Cítím úzkosti?
- Ve škole mě nemají rádi, jsem odstrkován/a?
- Bojím se co dál...
Odpověděl/a jsi na něco ANO? Je na čase se ukázat v "nízkoprahu"!
Co budu dělat?
V nízkoprahu se fakt nudit nebudu! S kamarády se můžu seznámit pomocí her, máme tu deskové hry, kreativní sady na tvoření, počítače nebo třeba x-box. Můžeš se připojit k Wi-Fi a dodělat si úkoly. S přípravou do školy ti pomůžeme.
Až se u nás rozkoukáš můžeme si popovídat o tom co tě trápí, co řešíš, co máš v hlavě. Můžeme se bavit o samotě i ve skupině, děláme to tak, jak ti to bude vyhovovat. Co si řekneme je jen mezi námi, nepoběžíme za rodiči nebo do školy.
Pokud potřebuješ odborníka tak si u nás na správném místě. Spolupracujeme s terapeutkou či právničkou a můžeme poradit, když budeš potřebovat.
Řešíš tvůj životní problém? Vše se dá vyřešit! Dokážeme tě propojit s odborníky, jsme v kontaktu s OSPODem, můžeme zavolat do školy, nebo si pozvat rodiče, a to v případě, když to sám/a budeš chtít a potřebovat, udělej ten první krok...
Nízkoprah je free a cool, ale máme svoje zásady. Žádná sprostá slova, žádné vulgarismy, drogy a cíga k nám nenos, to k nám nepatří. Pokud pácháš trestné činy, záda ti krýt nebudeme.
Takže nemáte prahy?
Prahy mezi dveřmi máme, ale v prahy v mysli, jako bariéru, tak ty nemáme. Nízkoprah znamená, že neděláme rozdíly, že máme otevřené dveře i oči. Nízkoprah znamená pomoc bez rozdílu, dostupně a anonymně.
NZDM Radost je sociální služba dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Službu podporuje Ústecký kraj
Vážka na niti, z.s.
Husova 591, Louny
streetwork
Týden nízkoprahových zařízení 2023
Tématům duševního zdraví dětí a dospívajících, spolupráce sociálních pracovníků se školami i podpoře dětem a mladistvým, kteří do Česka odešli z území napadané Ukrajiny kvůli probíhající válce se budou věnovat programy letošního Týdne nízkoprahových klubů. Sedmnáctý ročník této akce pořádá po celé republice ve dnech 18. – 22. září Česká asociace streetwork. Široké veřejnosti se během těchto dnů otevře a svou činnosti představí 126 nízkoprahových klubů pro děti a mládež z celé republiky. www.streetwork.cz
NZDM
S kým spolupracuje NZDM ?
Rodina, škola, OSPOD, střediska volného času, zájmové vzdělávání, Probační a mediační služba, kurátor, policie, státní zastupitelství, Městská policie – strážníci, lékaři, zdravotnická zařízení, psychologové, psychiatři.
To, s kým NZDM spolupracuje, se odvíjí od potřeb klienta, řešení jeho situace. Nemusíme spolupracovat se všemi, pouze s relevantními subjekty. Jsou případy, kdy ani spolupráce není nutná a na řešení situace se podílí pouze pracovníci a pracovnice zařízení.
Kdo v NZDM pracuje ?
Sociální pracovníci a pracovnice s životní i kariérní zkušeností, kteří neztratili schopnost si hrát a být partnery cílové skupiny. Všechny tyto aspekty jsou obsaženy v týmu NZDM. Ten kombinuje pracovníky se schopností a kompetencí držet trendy cílové skupiny a provozovat aktivity cílové skupině blízké a pracovníky s delší poradenskou zkušeností, ideálně ve věku rodičů a prarodičů cílové skupiny. NZDM využívá služeb dalších odborných pracovníků jako jsou psychologové, psychiatři, speciální a sociální pedagogové a další.
Převzato: Vize NZDM 2030
službu podpořil
Zařízení je provozováno s dotační podporou Ústeckého kraje v rámci dotačního programu Podpora sociálních služeb v Ústeckém kraji.