EKO Vážka

Od září 2023 jsme spustili EKO Vážku

EKO Vážka je série volnočasových aktivit s cílem přiblížit dětem ekologické témata. EKO Vážka otevírá hravou  formou ekologická a environmentální témata vedoucí k aktivnímu přístupu k životnímu prostředí, poznání kultury, zvyků a našich tradic. EKO kroužek je doplněn pestrou škálou výtvarných a rukodělných tematických aktivit. Celý kroužek je koncipován a sestaven tak, aby jsme podpořili zájem o přírodu, ochranu přírody, třídění odpadů tak, aby byly kroužky různorodé a děti bavily. Uvědomujeme si nutnosti vytváření pozitivního vztahu dětí k přírodě a získání pocitu sounáležitosti s přírodou a nutnosti jí chránit. EKO Vážka připravuje volnočasové kroužky, které v sobě budou kloubit ekologická témata, poznávání tradic a zvyků spolu s tvořivou dílnou.  

Na co se mohou děti těšit?:

 • založíme si herbář, budeme lisovat květiny, popíšeme si je a řekneme jejich účel
 • recyklace, třídění odpadů a do klubíku Vážka si vyrobíme recyklační boxy
 • vytvoříme si dušičkové svícny a povíme si o tradicích spojených s tímto svátkem
 • ozdobíme si ptačí krmítka a budeme krmit a pozorovat ptáčky
 • vytvoříme si vlastní papír, který použijeme na originální obraz
 • vyrobíme si vlastní svíčky
 • vyrobíme si z přírodních materiálů adventní věnec
 • připravíme si na vánoce, ekologické dárky a obaly, vyzdobíme si vánoční stromek a přiblížíme si vánoce našich předků
 • vyrobíme si vlastnoruční hrnky, které vlastnoručně ozdobíme
 • budeme malovat zasněženou přírodu a povídat si jak jí chránit
 • budeme sázet semínka a pozorovat jak se rodí rostlinka
 • a mnoho jiného

                      Kvůli kapacitě je nutná registrace, doplňte datum na kterou EKO Vážku vaše dítě přivedete.


EKO Vážku pro vše děti přináši Ústecký kraj

díky podpoře Ústeckého kraje je EKO Vážka ZDARMA


Program:

KDE?

Rodiče vás přivedou do Klubíku Vážka, Husova ulice 591, Louny, přímo u zastávky MHD

KDY?

Říjen

 • pátek 29. září 2023 14.00 - 16.00 hod                                                                                           

  Podzimní výzdoba zahájení EKO Vážky- Podzim už klepe na dveře a příroda nám otevírá pestrou paletu materiálů pro tvoření. Příroda nám nabízí kaštany, zaluty, listy, dřívka, šišky a mnoho dalšího, a to vše při našem tvoření budeme potřebovat. Tvoření s Mácí a Ritchiem.

 • čtvrtek 04. října 2023 17.00 - 18.30 hod                                                                                       

  EKO Vážka - tvoření z přírodních materiálů - odpoledne, které bude patřit podzimní výzdobě, vytvoříme si věnce z přírodních materiálů, které nám nabízí příroda v těchto dnech. Tvořit budeme s Mácí a dobrovolníky co mají rádi přírodu.

 • sobota 14. října 2023 10 hod                                                                                                               

  EKO Vážka - cesta za keramikou - v sobotu ve skanzenu Březno bude hrnčíř, keramik a cestovatel Miroslav Zimmermann přestavovat postavenou hrnčířskou pec a vypalovat keltskou keramiku. Pojeďte se s EKO Vážkou podívat do dob, kdy lidé žili zcela v souladu s přírodou a přírodními cykly.         Listopad

 • pátek 10. listopadu 2023 16.00 - 18.00 hod                                                                                      

             Příprava na Vánoční trhy - EKO Vážka představuje naše krásné kulturní děditství v podobě vánočních                        svátků. Dětský kroužek v EKO Vážce představí dětem tradice Vánoc v České kotlině a budeme tvořit  vánoční dekorace. 

 • středa 29. listopadu 2023 16.00 - 17.30 hod

             EKO Vážka - předvánoční kreativní malování - Nejkrásnější dárek je dárek, který děti udělají sami.                             Připravujeme se na Vánoce a děti si namalují obrázek, který pak mohou darovat svým blízkým pod  vánoční stromeček. V rámci EKO Vážky si budeme povídat o tradických a zvycích vánoc

             Vánoční besídka - velká vánoční besídka, soustu dárků a laskomin. Rozloučení s rokem 2023.

Prosinec

 • pátek 15. prosince 2023 16.00 - 18.00 hod 
             Vánoční besídka - velká vánoční besídka, soustu dárků a laskomin. Rozloučení s rokem 2023. Ve Vážce vrcholí vánoční rozdávání dárků a všechny děti u nás dárek dostanou! K EKO Vážce neoddělitelně patří tradice a zvyky a na vánoční besídce vše bude. Koledy, cukroví, dárky a hlavně přátelé.


 • pondělí 18. prosince 2023 17.00 - 18.00 hod

             Vánoční EKO Vážka - vánoční tvoření - Vánoční tvoření a povídání, vánoční tradice a zvyky. Vánoce je za dveřmi a je nutné trochu zpomalit a připomenout si pravé kouzlo vánoc a co vánoce znamenají pro rodinu. Budeme si povídat o vánocích, a symbolech vánoc a namalujeme si vánoční stromeček a sněhuláka.


 • pondělí 29. prosince 2023 17.00 - 18.00 hod

            Vánoční EKO Vážka - recyklace - Recyklace v praxi. Vánoční svátky jsou za námi a před námi je nový rok. A jak jinak oslavit příchod nového roku než čistým "stolem" Děti se zapojí do vánočního úklidu, Roztřídíme papíry a plasty a řekneme si proč to děláme a co do jaké popelnice patří.


Od ledna 2024 bude klubík Vážka - EKO Vážka v sobotu či neděli

Leden

 • sobota 06. ledna 2024 10.00 - 11.30 hod

Vánoční EKO Vážka - příroda v pokoji - Přírodu můžeme mít i v pokoji a to hlavně když za okny máme mráz. Ve Vážce máme hodně kytiček a v rámci EKO Vážky je připravíme na jaro. Kytičky budeme přesazovat, zastříhávat, zdobit květináče a dělat odnože. Připravíme se na únor kdy si zasejeme semínka.

 • sobota 13. ledna 2024 10.00 - 11.30 hod

EKO Vážka - malování na plátno - Příroda ještě spí, ale přesto je krásná plná zimních kouzel. Pojďme si namalovat zimní přírodu zabalenou do zasněženého hávu. Malování na plátno s Ritchiem.   

 sobota 20. ledna 2024 10.00 - 11.30 hod 

EKO Vážka - malování ptačích krmítek - Vymalujeme si ptačí krmítka, představíme si ptáčky, jak vypadají a jak zpívají a každé s dětí si vezme krmítko domů, aby si mohl ptáčky krmit a pozorovat. 

 • sobota 27. ledna 2024 10.00 - 11.30 hod

EKO Vážka - výroba papíru - Pojďme si vyrobit vlastní papír!. Připravíme si hmotu a vyrobíme si ze starého papíru, papír nový. Z papíru si pak něco vyrobíme, co to už bude záležet na dětech.


Únor

 • sobota 03. února 2024 10.00 - 11.30 hod

EKO Vážka - recyklujeme z papíru - Kouzlo recyklace papíru nás v EKO Vážce dostalo. Opět budeme vyrábět vlastní archy papíru a uděláme si i papírové květináče pro semínka co jsme zasely. 

 • sobota 13. února 2024 10.00 - 11.30

EKO Vážka - malujeme na recyklovaný papír - Máme rádi malování a rádi si děláme vlastní papír. Naše vášně spojíme a budeme malovat na vlastní papír.

 • sobota 17. února 2024 10.00 - 11.30

EKO Vážka - malování do soutěže

Březen

sobota 02. března 2024 10.00 - 11.30 hod 

EKO Vážka - kreativní tvoření - tvoříme z recyklovaných materiálů pro radost. Tvoření s Mací. EKO Vážka je zdarma, podporuje nás Ústecký kraj.


EKO Vážka s CCBC

V rámci projektu Propojujeme světy připravujeme pro naší EKO Vážku propojení se skutečnými odborníky ve svých oborech. Přijali jsme pozvání od Ing. K. Novákové, ředitelky CCBC a prohlédli si Centrum popularizace ochrany přírody U studánky poznání a domluvili velmi zajímavou podporu pro naše malé ekovážky. Děti se mohou těšit na zajímavé eko projekty.

www.ccbc.cz

Zahájení EKO Vážky

29.09.2023 jsem otevřeli v klubíku Vážka novou volnočasovou aktivitu pro děti. Pravidelně se budeme setkávat a povídat si o ekologii, tradicích a zvycích. Jako první aktivitu jsme tvořili strom života z listů, mechu a větývek. Podzim je tu a EKO Vážka také!


Ukliďme Česko

Je důležité, abychom žili v čistém a krásném prostředí. Někdy se ale stává, že se v přírodě nachází něco co tam vůbec nepatří. To něco jsou odpadky! Když jdeme do přírody, vždy to co neseme si musíme vzít i při návratu a v přírodě nic nenecháváme. Pokud se najde někdo, kdo to nedělá a v přírodě odhodí láhev, obaly od svačiny, plastové tašky a podobně je nutné to napravit a tyto věci odnést a recyklovat. Je skvělé, že se najdou lidé, kterým není příroda lhostejná a pomáhají uklidit po jiných. EKO Vážka se připojuje k aktivitě Ukliďme Česko a určitě se uvidíme v přírodě, která bude čistá pro nás, ale hlavně pro zvířátka.

www.UklidmeCesko.cz


Máte v okolímísto, které by chtělo uklidit? Chodíte na procházky a našli jste místa, kde jsou odpadky? napište nám a napravíme to!

Udržitelná móda

Jednou v měsíci se klubík Vážka promění v Dobročinný bazárek. Sbíráme oblečení, které se jen povaluje ve skříni, ale ještě může někomu udělat radost a znovu ho dáváme do koloběhu. Proč si kupovat nové oblečení, když si můžeme koupit, krásné a módní kousek můžeme koupit v bazárku?


Móda nás definuje, neradno se říká, že šaty dělají člověka. Každopádně vnímáme oblékání nejen jako způsob, jak projevit svojí osobnost, ale přihlížíme i k ekologickému hledisku výroby a spotřeby oblečení. Podporujeme trvale udržitelnou módu podporujeme a snažíme se chovat zodpovědně. Chceme se chovat tak, aby oblečení nebylo jen jednorázovou komoditou, ale, aby když doslouží tak se dostane někomu jinému, který ho s radostí využiji. A pokud už není oděv použitelný, je možné z něj vyrobit, pytlíky, tašky, pouzdra nebo jiné oděvní doplňky. Ohlížíme se na životní prostředí, protože jsme jeho součástí a nechceme si ho zničit.

V rámci EKO Vážky batikujeme stará trička a vedeme děti k pozitivnímu přístupu k udržitelné módě.

Evropský týden udržitelnosti

EKO Vážka se připojila Evropskému týdnu udržitelnosti. V letošním roce se Evropský týden udržitelného rozvoje opět uskuteční v termínu 20. – 26. září 2023. Jak ale konkrétně změnit způsob našeho života tak, aby byl podle výše popsaných podmínek environmentálně, ekonomicky i společensky udržitelný? To prakticky řeší tzv. 17 cílů udržitelného rozvoje. Jedná se o ambiciózní plán usilující do roku 2030 změnit svět k lepšímu. Kromě toho v České republice máme strategii udržitelného rozvoje, dokument ČR 2030.

EKO Vážka ve skanzenu Březno

Archeoskanzen Březno je muzeum v přírodě, nacházející se na významné archeologické lokalitě. Jsou zde k vidění repliky staveb a obydlí období neolitu, doby železné, stěhování národů a období raně slovanského, postavené na základě místních nálezů, doplněné o zahrádky a další vybavení. Probíhají zde archeologické experimenty, návštěvníci mají možnost vyzkoušet si různé pravěké aktivity.

Díky hrnčířskému nadšenci Miroslavu Zimmermannovi, který postavil hrnčířskou pec dle starodávných postupů a vypálil keltskou keramiku pár tisíc let starou jsme se dokázali vrátit do naší minulosti.